Дебатът около синтетичното месо или т. нар. „месо от епруветка“ съвсем не е изчерпан и вероятно тепърва ще се разгаря. И докато преди време подобна идея звучеше като научна фантастика, понастоящем тя се превръща в реалност, която противопоставя защитниците на правата на животните и поддръжниците на традиционното селско стопанство, страхуващи се от влиянието на мултинационалните компании.
Лабораторно отгледаното месо може да влезе в менюто на американските ресторанти още тази година, след като компания от бранша получи зелена светлина от ключов регулатор.
Американската агенция по храните и лекарствата съобщи през ноември, че култивиран месен продукт – пилешки гърди, отгледани от базираната в Калифорния „ЪПСАЙД фуудс“ (UPSIDE Foods), е безопасен за консумация от хора. Пътят към рафтовете на супермаркетите обаче продължава да е изпълнен с редица трудности.
Досега само Сингапур е одобрил продукта за продажба на дребно, а израелската компания „Фючър мийт текнолъджис“ (Future Meat Technologies) откри първата в света фабрика за производство на лабораторно отглеждано месо.
Въпреки че синтетичното месо се представя като етична и еко-устойчива алтернатива, италианското министерство на селското стопанство, продоволствения суверенитет и горите представи в края на миналата седмица проектозакон, забраняващ лабораторното отглеждане на месо за храна на хора и животни, за да защити „селскостопанското си наследство“.
Текстът на проектозакона предвижда в Италия да бъде забранено „производството на храни от клетъчни култури или тъкани от гръбначни животни“, което де факто означава да няма възможност за производство на култивирано в лаборатория месо. То е плод на дългогодишна научна работа и се смята, че ще заеме централно място в храненето на бъдещето, пише американското специализирано издание „Уайърд“.
Въпреки това ходът на италианския министър на селското стопанство Франческо Лолобриджида може да се окаже безполезен. Дори и проектозаконът да бъде одобрен и производството на синтетично месо в Италия да бъде забранено, то все пак може да достигне до рафтовете на италианските супермаркети и до трапезата на италианците, подкопавайки устоите на класическото земеделие и италианските кулинарни традиции.
По тази причина е уместно да се изясни: какво всъщност представлява синтетичното месо, как се произвежда, какви са предимствата и недостатъците му и защо все пак то може да „акостира“ в Италия.
Как се прави синтетично месо?
Синтетичното месо, наречено също култивирано или изкуствено, е протеинова храна, получена от процес на „ин витро“ отглеждане на животински ембрионални стволови клетки, които се извличат от тъканите на пилета, свине и едър рогат добитък (макар че потенциално може да се използват тъкани от всяко животно) и се размножават в контролирана среда.