Мъск: До шест месеца започваме тестове на мозъчен чип върху хора

Date:

Илон Мъск очаква клинични тестове върху хора на безжичния мозъчен чип, разработен от неговата компания “Нюралинк”, да започнат до шест месеца, предаде Ройтерс. 

Фирмата вече изостава от сроковете, по-рано определени от предприемача.

Компанията разработва интерфейс за мозъчни чипове, които могат да позволят на пациенти с увреждания да се движат и да общуват отново, като Мъск добави, че ще се насочи и към възстановяване на зрението.

Базирана в района на Сан Франциско и Остин, щата Тексас, в последните години “Нюралинк” провежда тестове върху животни, докато чака одобрение от Управлението за контрол на храните и лекарствата в САЩ, за да започнат клинични изпитвания при хора.

“Искаме да бъдем изключително внимателни и сигурни, че ще работят добре, преди да поставят устройство в човек“, каза Мъск по време на дългоочакваната публична актуализация на устройството.

Говорейки пред избрани гости в презентация в централата на “Нюралинк”, продължило близо три часа, Илон Мъск подчерта скоростта, с която се разработва устройството.

“Напредъкът в началото, особено що се отнася до човешки същества, ще изглежда може би агонизиращо бавен”, добави той.

Управлението за контрол на храните и лекарствата в САЩ не отговори на запитване на Ройтерс за коментар. Първите две приложения на устройството на “Нюралинк” при хората са насочени към възстановяване на зрението и ще позволи движението на мускули при хора, които не могат да го направят, обясни Мъск. 

“Дори и ако някой никога не е имал зрение, роден е сляп, вярваме, че все още можем да възстановим зрението“, каза той.

Последното публично представяне на “Нюралинк” беше преди повече от година, като то включваше маймуна с мозъчен чип, която играеше компютърна игра, като мислеше сама.

Мъск, който ръководи производителя на електрически превозни средства “Тесла”, космическата компанияа “СпейсЕкс” и социалната медийна платформа “Туитър”, е известен с високите си цели като колонизиране на Марс и спасяване на човечеството.

Неговите амбиции за “Нюралинк” която стартира през 2016 г., са със същия мащаб. Той иска да разработи чип, позволяващ на мозъка да контролира сложни електронни устройства и в крайна сметка да създадат възможност за възстановяване на двигателните функции на парализирани хора и лечение на мозъчни заболявания като Паркинсон, деменция и Алцхаймер. Той също така говори за сливане на мозъка с изкуствен интелект.

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментара си!
Моля, въведете името си тук

СПОДЕЛИ НОВИНАТА

Последни

Още интересни новини
Още

Възрастните шофьори на преглед на всеки 5 години

Водачите на години с тежък диабет или деменция ще остават без книжки Европейската комисия предлага...

В Северна Македония направиха това, което искат милиони българи

Министърът на икономиката на Република Северна Македония Крешник Бектеши...

Задържаха 13 души при спецакция в Благоевградско

В хода на специализираната полицейска операция по линия на противодействие на престъпността и...

Кола се заби в дърво на входа на оживена метростанция в София

Тежка катастрофа, която по чудо не доведе до жертви и...